تولید فرش ابریشم بزرگ پرنده در بغداد

صادرات و تولید فرش ابریشم بزرگ در تبریز وقتی می توان شهری را به عنوان مرکز عمده قالی بافی معرفی کرد که علاوه بر کیفیت و قدمت، میزان تولید آن برای جلب توجه جهانیان کافی باشد.

اگر نگاهی به تاریخچه قالی بافی در شهر تبریز بیندازیم خواهیم دید که از همان ابتدا قالی بافی در این شهر نوعی صنعت و راه تجارت محسوب می شد.

به لطف ثروتمندان در این امر. منطقه، قالی بافی رشد و تولید کرد. تا آنجا پیش رفت که سیسیل ادواردز، یکی از اولین تاجران فرش اروپایی در ایران، نقل می‌کند.

فرش

داد و ستد این کالا در دست تجار تبریزی بود که افراد مشهور و ثروتمندی بودند. تجارتخانه های آنها در استانبول نیز شعبه داشتند.

در سال های اخیر آمار بسیار دقیقی از میزان فرش دستباف تبریز در دست نیست، اما آمارهای گذشته از حجم بسیار بالای تولید و قالی بافی در این شهر حکایت دارد.

در شهر تبریز و حومه در سال 1364 تعداد 32150 بافنده بر روی 16000 قالیباف کار می کردند که رقم بسیار عجیب و بالایی است.

جالب است بدانید که شهر تبریز از سوی شورای جهانی صنایع دستی به عنوان «شهر جهانی قالی بافی» انتخاب شده است که یک افتخار ملی است.

در فرش دستباف تبریز مانند سایر فرش های دستبافت مواد اولیه و الیاف مورد استفاده از پنبه، پشم و ابریشم است که البته در فرم های خاصی استفاده می شود که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

همانطور که می دانید فرش دستباف دارای سه بعد اصلی است. نخ یا همان طول، پارچه یا هم عرض، پرز یا هم ارتفاع. در فرش تبریز در بیشتر موارد از الیاف پنبه استفاده می شود که از استحکام و دوام بسیار بالایی برخوردار است.